Havuz Filtresi Kumu

Havuz Filtresi Kumu Nedir?

Havuz suyunun arıtılmasında kullanılan havuz filtresi kumudur. Havuz Bakımlarında en önemli konulardan biridir. Kullanım şekli:  İhtiyaca göre kalın kumdan ince kuma kadar havuz filtrelerine yerleştirilir. 25 kg’lık ambalajlarda sunulmaktadır.
Havuz kum filtrelerinde su, bir difüzör vasıtasıyla filtre tankına girerken, su tankın içindeki kuvars kumu yatağından akarken kum tanecikleri arasında toz ve birikintiler hapsolur vede filtre tankının dibine ulaşan arıtılmış su döner. Kum filtreleri, yaklaşık 20 ~ 40 mikrona kadar olan parçacıkları yakalayabilir.

Kum filtreleri için özel kalite ve granül boyutuna sahip kuvars filtre kumu, kolay geri yıkama özelliği, uygun filtre yatağı katmanları oluşturmak için hesaplanan granül değer aralıkları ve uzun ömürleri ile ekonomik, dayanıklı ve etkili bir filtrasyon yatağı oluşturur.

Bulanıklık, doğal olarak filtrelenmeyen havuz suyunda kaçınılmaz bir sonuçtur. Kum filtrelerinde topaklanma ve öğütme, filtre kumu seviyesinin 15-20 cm altında ve filtre duvarlarında gerçekleşir. Ayrıca filtreden sürekli ve yaklaşık 1 bar basınçla geçen su, kum tanelerinin yuvarlanmasına ve de kumun mermerleşmesine ve kirliliği tutma özelliğini kaybetmesine neden olur.

Filtrenizdeki Kumu Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

İnce şarap gibi, havuz filtre kumu yaşla birlikte daha iyi hale gelir, ancak daha sonra zirve yapar ve sonunda azalır. Ömrü oldukça kısadır üç yıl kadar. Birkaç yıl içinde kumda kirleticiler birikir.

İlk birkaç yıl için, bu aslında kumun filtreleme yeteneğini geliştirir çünkü kumun kendi pürüzlü kenarlarına ek olarak, oluşan kirletici maddeler de filtreden geçen su için filtreleme görevi görür. Ama sonunda, tüm bu fazladan atık o kadar çok birikir ki, filtreyi tıkanmaya eğilimli hale getirir. Aynı zamanda, ayrışma, kumun daha fazla kirletici madde toplamasını engellemektedir. Filtrenizin verimliliği ve havuzlarınızın su kalitesi düşer.

Kumunuz zirveyi aştığında iki şey daha olabilir. Suyun parçalanmış kumdan geçmesi daha zor hale geldiğinden, filtrenizin içinde basınç oluşabilir. Daha sonra su, en az dirençli bir yol arayabilir ve kumun içinden bir kanal açabilir. Bu da basıncın bir kısmını azaltabilir, ancak filtrelemeyi hemen hemen tamamen ortadan kaldıracaktır.

Havuz Kumunun Özellikleri:

En büyük özelliği seperatörler sayesinde tozdan arındırılmış olmasıdır.
Havuz Kumu, herhangi bir kanserojen madde içermeyen, kimyasallarla işlem görmeden çok özel bir yıkama ile elde edilen En Temiz Kumdur.

Hangi tür havuz filtresi kumu nun kullanılacağını seçmek, bu sürecin en karmaşık kısmıdır ve gerçekten yanlış bir seçim yapmamalısınız. Sert suyunuz olup olmadığı veya kloraminlerin sorunu olup olmadığı gibi faktörlere bağlı olarak, havuzunuz için en iyi olanı seçmeniz gerekmektedir.